18/03/2013

Malkontent – słowo klucz Cracow Fashion Awards 2013


Relację z CFA podzielę na dwie części. Na początek kilka słów o dobrych stronach całego wydarzenia. Kto jest ciekawy słabych punktów i łaknie gorących informacji, może od razu przejść do części drugiej, która zawiera (mam nadzieję, że konstruktywną) krytykę imprezy. Byłabym wdzięczna, gdyby nasz „partner” – SAPU się do tych słów jakoś odniósł. Liczę na to, że nie okażę się tytułowym malkontentem, bo zupełnie nie o to tutaj chodzi.

Sobota, pierwszy dzień Cracow Fashion Week upłynął pod znakiem ponad 60 pokazów do obejrzenia. Sam zaproszony jak co roku Jerzy Antkowiak podsumował, że poziom pokazywanych kolekcji był wysoki, i z perspektywy 5. rzędu w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie odbywał się pokaz, mogę to potwierdzić. Wydaje się, oglądając kolekcje z ubiegłych lat, że z roku na rok uczelnię SAPU kończy coraz więcej naprawdę utalentowanych ludzi, którzy obserwują bacznie to, co dzieje się w światowej modzie, nie zamykają się na resztę świata, są gotowi na ciężką pracę, ale i wielkie sukcesy. Niektórzy naprawdę na to zasługują (tak jak Michał Wójciak i jego Malkontent, zwycięzca CFA 2013 oraz Aneta Szydło, autorka kolekcji Przebudzenie, a impreza CFW może stać się dla nich wspaniałym wstępem do dalszych sukcesów. Były to dwie kolekcje, które naprawdę wyróżniały się spośród innych.

Tytułowy Malkontent Michała Wójciaka okazał się dość wybrednym, jeśli chodzi o strój dżentelmenem. Męska część kolekcji nasuwała mi skojarzenia z czasami Trumana Capote (lata 50. i 60.) i głośnymi imprezami, których był uczestnikiem. Na uwagę zasługują tutaj takie detale jak łączenia materiałów i kolorów, rozwiązania w męskich marynarkach, pelerynka damska, stworzona z części marynarek oraz autorskie BUTY (!) – awangardowa wersja klasycznych półbutów lub creepersów, które można zobaczyć wszędzie. Przyznaję się, że nie doceniałam tej kolekcji, ale po ponownym przyjrzeniu się, zmieniłam zdanie.Inna kolekcja, która zasługuje na wyróżnienie, to kolekcja Przebudzenie Anety Szydło, która świadomie lub nie, zaproponowała bohaterom Matrixa wygląd i stylizacje na rok 2013. Dokładnie tak mogliby wyglądać aktorzy, gdyby rodzeństwo Wachowskich postanowiło nakręcić kolejną część tego kinowego hitu. Chapeau bas za spójność, perfekcję, szycie futer i skór – dla osoby, która potrafi przyszyć sobie guzik, albo zwęzić w pasie spodnie metodą chałupniczą jest to mistrzostwo świata ;).A teraz kilka słów krytyki. Krytykuję głównie wtedy, kiedy widzę, że coś ma potencjał by stać się lepszym, nie dla czystego „hejterstwa”, więc postaram się ważyć słowa. Nie chodzi mi o to, by dostać dożywotni zakaz wejścia na CFA i CFW, tylko o to, by wskazać, co można zrobić za rok lepiej. Tak, żeby za rok siedzieć na zupełnie inaczej wyglądającej imprezie, być traktowanym po ludzku, i nie musieć martwić się chociażby o to, czy ktoś mnie nie podsiądzie, kiedy wyjdę za potrzebą.

Impreza ma prawdziwy potencjał, ale trzeba dać jej się rozwinąć, wpuścić nieco świeżego powietrza. Głównym problemem jest sala w NCK, która nie zmieściła wszystkich chętnych - myślę, że to z tego powodu tak naprawdę zapanował organizacyjny chaos. Taka impreza jak CFA potrzebuje zdecydowanie więcej przestrzeni. Wydaje mi się, że Cracow Fashion Awards zaczyna się w Nowohuckim Centrum Kultury dusić – mając tyle do zaprezentowania i potencjalną olbrzymią liczbę chętnych gości, których sala po prostu przestaje fizycznie mieścić. Wydaje mi się też, że ktokolwiek na cokolwiek dostaje zaproszenie, to powinno być to w założeniu równoważne z dostaniem się na salę i uczestniczeniem w wydarzeniu. Zwłaszcza, kiedy wymieniany jest ze sceny jako „partner” imprezy. Wystarczyło uprzedzić, że mimo zaproszenia istotna jest godzina przybycia (zupełnie jak przy wykupie miejscówki w PKP - ale czy o tego typu wejście chodzi i czy to dobry wzorzec?). Partnerstwo powinno opierać się z założenia na jakiejś wzajemnej relacji i szacunku, tymczasem Małopolskie Bloggerki, które zostały takim właśnie „partnerem” i dostały zaproszenia, w większości w ogóle nie weszły na pokaz, o czym jeszcze szerzej pisze Amelia Zioło - SZCZEGÓŁY TUTAJ, KLIK!

Sama, dzierżąc w dłoni zaproszenie typu „VIP” miałam do czynienia z dość niemiłą wolontariuszką na „bramce”, która usiłowała z nieznanych mi powodów zawrócić mnie do wyjścia, widząc, że mam zaproszenie, i widząc, że jest ono vipowskie – ale skrót ten najwyraźniej nic nie znaczy. Widocznie nie wyglądam jak VIP ;) ani nawet nie jestem podobna do Jerzego Antkowiaka czy Krystyny Mazurówny. Rozumiem, że sala nie jest z gumy, a chętnych była masa (którzy po pierwszej lub drugiej części w połowie się wykruszyli), ale nie powinno w ogóle dochodzić do takich sytuacji. I nie rozumiem, dlaczego jednak doszło, skoro sama impreza ma już kilkanaście lat tradycji. Przykładem na to, jak poradziły sobie z tym inne miasta, mogą być choćby Katowice. Katowice, w których nie ma szkoły, w której można uczyć się projektowania, i które nie mają większych artystycznych tradycji.

Silesia City Center wybudowała własny wybieg i showroom specjalnie na okazję Silesia Fashion Look. Powstał ogromny namiot z wybiegiem. Szczegóły i zdjęcia można znaleźć na fanpage’u Silesia Fashion Look na Facebooku: KLIK!

Jaśniejszym punktem weekendu okazały się niedzielne warsztaty i wykłady.Niedzielne otwarte wykłady (m.in. Jerzego Antkowiaka, Jacka Kłaka i Michała Zaczyńskiego) oraz warsztaty w ramach konferencji dla bloggerek są świetnym pomysłem do rozwinięcia i kontynuacji, pod warunkiem oczywiście, że bloggerzy, reklamujący imprezę i wywiązujący się ze swojej części zobowiązań, nie będą w przyszłości z niewiadomych powodów traktowani „z buta”. Oprócz wymienionych osób warsztaty prowadziła Gosha Kusper, stylistka Galerii Krakowskiej, która natchnęła chyba wszystkie uczestniczki i podładowała im baterie do dalszej pracy, pojawili się też przedstawiciele allani.pl, którzy opowiadali o kulisach współpracy reklamodawców z bloggerami i dawali dobre rady odnośnie tejże, dowiedzieć też się można było co nieco o makijażu i o włosach – na chętnych uczestniczkach były wykonywane mini metamorfozy, a fryzjerzy z Creative Cut i makijażystka – Dorota Galińska cierpliwie odpowiadali na niekończące się pytania odnośnie pielęgnacji włosów, farbowania, cięcia, smokey eye, modelowania twarzy makijażem i kolorów szminek. Kropką nad i były wieczorne warsztaty fotografii, prowadzone przez jedną z wykładowczyń w SAPU.Należą im się podziękowania za to, że tak fachowo podeszli do tematu, cierpliwie odpowiadali na niekończące się pytania (moje też) i potraktowali blogerki profesjonalnie i z szacunkiem. Warsztaty były w 100% dostosowane do potrzeb uczestniczek. Mimo wszystko, wyniosłam z tego weekendu sporo wiedzy, inspiracji, i utwierdziłam się w pewności, że nadal chcę pracować nad swoim blogiem, rozwijać się w tym kierunku.Szkoda tylko, że strona organizacyjna pozostawiła pewien niesmak. Mam jednak nadzieję, że organizatorzy imprezy wyciągną z tych sytuacji właściwe wnioski. Na ich miejscu byłabym wdzięczna za konstruktywną krytykę ze strony zaangażowanych „partnerów”, bloggerów, których głos jest słyszalny i liczy się coraz bardziej.

9 comments:

 1. Na imprezę z powodu choroby nie dotarłam, dlatego z chęcią przeczytałam relację. Napisaną rzeczowo i wyczerpująco, za co autorce- Gabi - dziękuję!
  Mam również nadzieję, że kolejne CFW odbędą się w innym, bardziej dostosowanym do tego imprez miejscu i że będzie nam wszystkim dane chwalić się naszym krakowskim FW!

  ReplyDelete
 2. Hej Gabi! Tu Gabi nr 2 z Cracow Fashion Week ;) dziękuję za podsumowanie. Rozumiem, ze niesmak dotyczył niewystarczającej ilości miejsca na pokazie, tak? Bo warsztaty i wykłady dla bloggerek były bez zarzutu :) do zobaczenia - miejmy nadzieję niedługo - na kolejnym modowym wydarzeniu :) i zapraszam do mnie: http://fashion-allure.com

  ReplyDelete
 3. Cześć Gabi :) Rozumiem, że nie było Cię na tym pokazie? ;) Tak, chodzi głównie o miejsce, które nie mieści wszystkich chętnych i nieproporcjonalną do niego liczbę rozdanych zaproszeń. Tu (moim zdaniem) leży główny problem. Zamiast zapraszać wszystkie blogerki i obiecywać wszystkim miejsce (które dopaść można było i tak na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy" - jeśli chodzi o zwykłe zaproszenia) można było wybrać np kilka najbardziej poczytnych i zapewnić miejsca głównie nim. Nie jestem pewna, czy duża modowa impreza z takimi gośćmi powinna tak właśnie wyglądać.

  ReplyDelete
 4. Girl name Gianna18 March 2013 at 22:20

  dobrze napisane!

  ReplyDelete
 5. Niestety, nie było mnie. Ale może innym razem się uda ;) zgadzam się, że takie rzeczy wypadałoby przewidzieć - mowa tu oczywiście o organizatorach

  ReplyDelete
 6. Hej, mam jakieś zdjęcia Ciebie na blogu: http://unedandizette.blogspot.com/2013/03/cracow-fashion-week.html :D
  Pozdrawiam i mam nadzieję, że do zobaczenia jeszcze kiedyś :)

  ReplyDelete
 7. Kucze, dlaczego jeden z najpopularniejszych artykułów na wykop.pl w tym roku, na temat tragicznych dyplomów Sapu 2013 został zablokowany. Szukam, jak podano na innych forach na Chocolattes Syle, czyli jak wyrzucono dziennikarzy... i nie może go czytać. Rzouemiem, że ponad stówa niegatywnych komentarzy jest wstydliwa, ale robić taki numer i ukrywac prawde o tej szkole ...?????

  ReplyDelete
 8. gabrielafrancuz23 May 2013 at 21:42

  Do niedawna notkę o tym można było przeczytać na blogu Choccolattes Style, ale z tego co widzę, zablokowała do niego dostęp niezaproszonym czytelnikom, więc nie mogę nawet na niego wejść i tego sprawdzić. Ale sprawa zawędrowała aż na Wykop - wow, nie wiedziałam :O

  ReplyDelete
 9. Bloga byłam zmuszona tymczasowo wyłączyć, ale wpis powinien być nadal widoczny pod tym adresem:
  http://www.bloglovin.com/frame?post=848593699&group=0&frame_type=a&blog=4743733&link=aHR0cDovL3d3dy5jaG9jY29sYXR0ZXMucGwvMjAxMy8wMy9jZmEtY3p5bGktamFrLXd5cnp1Y29uby1ibG9nZXJraS16Lmh0bWw&frame=1&click=0&user=0

  ReplyDelete

Dzięki za komentarz :) Komentarze obrażające i atakujące osoby fotografowane będą usuwane.

+ Jeśli jesteś niezalogowana/y, podpisz się nickiem lub imieniem (będzie mi łatwiej odpowiedzieć).
+ Proszę, nie zamieszczaj (auto)reklam.